17 Şubat 2011 Perşembe

Jerry Sloan!!


Utah Jazz'ın efsane koçu Jerry Sloan, çok duygusal anlara sahne olan bir basın toplantısıyla, 23 yıllık Utah Jazz kariyerini noktaladığını açıkladı.

Basın toplantısı sırasında gözyaşlarına hakim olmakta bir hayli zorluk çektiği gözlenen Sloan, istifa kararının gerekçesi olarak, enerjisinin azalmasını gösterdi.

Basketbolu bırakmanın tahmin ettiğinden çok daha zor olduğunu söyleyen Sloan, başka bir takımı çalıştırmaya niyetinin olmadığını da belirterek, "Eve döndüğümde eşimin bana vereceği iş var" ifadesini kullandı.

Sloan'ın Utah Jazz takımında geçirdiği 23 yıl boyunca yardımcılığını yapan Phil Johnson da görevini bıraktı. Jazz'da Sloan'dan boşalan antrenörlük görevine, şu anki yardımcı antrenörlerden Ty Cordin'in getirildiği bildirildi.

Kuzey Amerika'daki 4 büyük profesyonel spor dalında, bir takımda en uzun süre boyunca antrenörlük yapma unvanını elinde bulunduran Sloan, 1988 yılından bu yana çalıştırdığı Utah Jazz'da elde ettiği 1127 galibiyetle NBA tarihinde bir takımda 1000'in üzerinde galibiyet almayı başaran tek antrenör unvanına da sahip.

Basketbol oynadığı yıllarda formasını giydiği Chicago Bulls takımında da 1979-1982 yılları arasında antrenörlük yapan Sloan, NBA'deki antrenörlük kariyerinde elde ettiği toplam 1221 galibiyetle de 1335 galibiyetli Don Nelson ve 1332 galibiyetli Lenny Wilkens'in ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Kariyeri boyunca hiç "Yılın Koçu" ödülünü kazanamayan Sloan, buna karşın 2009 yılında Basketbolun Şöhretler Müzesi'ne girdi. Efsanevi basketbol adamı, NBA tarihinin en çok galibiyet elde eden üçüncü antrenörü konumunda.

Sloan'ın, Jazz'ı çalıştırdığı sürede diğer NBA takımları arasında 245 antrenör değişikliği olurken, şu anki NBA takımlarından Charlotte Bobcats, Memphis Grizzlies, Toronto Raptors, Orlando Magic ve Minnesota Timberwolves, Sloan'ın Utah'da göreve başladığı dönemde henüz kurulmamışlardı.

Williams'ın yaptığı pek çok kişi tarafından tepki çekti. Böyle bir değeri kafa tutmak, onun böyle gönderilmesi elbette hoş değil. Yönetime "ya o ya ben" diye rest çektiği söyleniyor. Deron sana yönetim bişi demedi ama Utah taraftarı bu tavrını asla unutmaz ve "yeni Stockton" olma şansını da kaçırdı bence bu hareketiyle.

Oyuncu Olarak:
2x NBA All Star (1967, 1969)
4x NBA En İyi Savunma Takımı (1969, 1972, 1974, 1975)
Emekliye ayrılan 4 numaralı Chicago Bulls forması.

Hiç yorum yok: